گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها

Eli Reed

از دانشنامه عکاسی
پرش به: ناوبری, جستجو

الی رید در سال 1946 در آمریکا متولد شد. در سال 1969 از مدرسه‌ی هنرهای زیبای نیویورک فارغ‌التحصیل شد و در مدرسه‌ی کندی هاروارد به تحصیل علوم سیاسی پرداخت.

الی در سال 1970 به عنوان عکاس بدون مرز شروع به کار کرد. عکس‌های او در دهه‌ی 80 از السالوادور، گواتمالا و دیگر کشورهای آمریکای مرکزی توجه آژانس مگنوم (MAGNUM) را به خود جلب کرد. در تابستان همان سال نامزد عضویت در آژانس شد و در سال 1988 به عنوان اولین عکاس آفریقایی-آمریکایی عضو رسمی آژانس مگنوم شد.

الی‌رید که علاقه‌ی شدیدی به عدالت اجتماعی و اثرات جنگ بر جامعه اتفاقاتی همچون جنگ‌های 1982 در آمریکای مرکزی، جنگ بیروت (با حضوری طولانی بین سال‌هال 1983 تا 87)، درگیری‌های هایتی در سال 1986، عملیات نظامی آمریکا در پاناما در سال 1989 و اغتشاشات کینشاسا در آفریقا را پوشش داده‌است.

او در سال 1988 برای فیلم مستندی با عنوان Poorest in the Land of Plenty (فقیرترین‌ها در سرزمین فراوانی) به روایت مایا‌انگلو (Maya Angelou)، از اثرات فقر بر کودکان آمریکایی عکاسی کرد.

الی به توانایی فوق‌العاده‌اش در انتقال موضوع‌های پیچیده به شکلی ساده‌، شناخته شده‌است. او اولین عکسش را از مادرش و در 9 سالگی گرفت. در 24 سالگی عکاسی خبری را آغاز کرد و قبل از تحصیل در رشته‌ی "تحلیل اجتماعی جنگ" در دانشگاه هاروارد به عنوان کارمند در روزنامه‌های متعددی کار کرد.

الی رید همچنین به عنوان عکاس با کارگردانانی همچون رابرت آلتمن همکاری کرده‌‌است. او تاکنون در مرکز بین‌المللی عکاسی، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه نیویورک و دانشگاه هاروارد سخنرانی و تدریس کرده‌است. وی هم‌زمان با پوشش خبری در بیروت، هایتی و پاناما، کتاب Black America (آمریکای سیاه) را منتشر و مستند Getting Out (خروج) را کارگردانی کرد.

او می‌گوید: "مهمترین چیز برای من این است که می‌توانم به عنوان بک عکاس حرفه‌ای فعالیت کنم؛ چیزی که هسته‌ و اساس کار من است_ واسطه‌ای بر انسان بودن‌ام."

منبع:سایت عکاسی