گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها

رویکرد ویکی عکاسی

از دانشنامه عکاسی
پرش به: ناوبری, جستجو

رویکرد ویکی‌عکاسی ، همانند رویکرد دانشنامه‌ی آزاد ویکی‌پدیا است. بنابر این همان رویکرد با کمی تغییر و تخلیص در ویکی عکاسی مد نظر است:


سیاست‌ها و رهنمودهای رسمی ویکی‌‌عکاسی بر پنج اصل بنیادین استوارند. پنج اصلی که ویژگی‌های دانشنامه‌ی آزاد ویکی‌‌عکاسی را تعریف می‌کنند:

ویکی‌‌عکاسی دانشنامه‌ای بر‌خط است. ویکی‌عکاسی دانشنامه‌ای برخط است که ویژگی‌های دانشنامه‌های عمومی و تخصصی و سالنامه‌ها را در خود ترکیب کرده‌است. ویکی‌‌عکاسی نه یک فرهنگ واژگان، نه مجموعه‌ای از مقالات مرجع، نه سکوی سخنرانی، نه روزنامه، نه یک فضای وب رایگان، نه ارائه‌کنندهٔ فضای برخط، نه یک مشت مطلب بیهوده، نه محل یادگاری‌نویسی، نه تمرین آشوب و دموکراسی و نه یک لینک‌دانی است. همچنین تجربه‌ها و دیدگاه های شخصی هم جایی در ویکی‌‌عکاسی ندارند. سیاست عدم استفاده از مطالبی که هنوز درستی و دقت آنها تایید نشده، باید مورد نظر همه‌ی ویرایشگران باشد. تمام هم و غم ویراستاران باید بر دقت و صحت مقالات متمرکز باشد.

ویکی‌‌عکاسی دیدگاهی بی‌طرف دارد. یعنی ما در ویکی‌‌عکاسی کوشش بر آن داریم تا مقالات تنها یک دیدگاه خاص را تبلیغ نکنند، بلکه به تمام دیدگاه‌ها در مورد هر موضوع بپردازند. گاهی این کار مستلزم بیان کردن چندین دیدگاه مختلف و گسترش هریک به حد کافی است؛ تا کاربر بداند هر دیدگاه از کدام منبع می‌آید و هیچ دیدگاهی نباید به عنوان «حقیقت محض» یا «بهترین دیدگاه» معرفی شود. برای رسیدن به چنین هدفی، آوردن منابع معتبر و قابل استناد در هر جای ممکن و به خصوص در موضوع‌های مورد اختلاف، ضروری است. وقتی در مورد اینکه کدام نسخه بی‌طرف‌تر است، اختلاف نظری پیش آید، یک دوره آتش‌بس اعلام می‌شود، مقاله برچسب درستی یا بی‌طرفی می‌خورد و جزئیات اختلاف‌برانگیز در صفحهٔ گفتگو به بحث گذاشته می‌شوند و به اختلاف‌ها رسیدگی می‌شود.

ویکی‌‌عکاسی بنا به تعریف، محتوای آزاد شمرده می‌شود. بنابراین تمام محتویات آن به صورت آزاد قابل دسترسی است. یعنی می‌توان آن‌ها را بر اساس مجوز مزبور پخش کرد یا به آن‌ها پیوند داد. به این نکته توجه کنید که هر کسی می‌تواند مقالات ویکی‌‌عکاسی را تغییر دهد و هیچ کس مقالهٔ خاصی را کنترل نمی‌کند. بنابراین نوشتارهای حاصل مشارکت‌های شما ممکن است بی‌رحمانه ویرایش شوند و توسط جامعهٔ ویکی‌‌عکاسی منتشر گردند. به هیچ وجه موارد ناقض قانون حق تکثیر یا آثار ثبت‌شده در هر حالتی جز متونی که اجازه‌ی بازنشر داده شده است را وارد نکنید.

ویکی‌عکاسی در موارد اختلاف شیوه‌های خاصی دارد؛ به دیگر ویکی‌عکاسی‌نویسان احترام بگذارید، حتی اگر با آن‌ها موافق نیستید. نزاکت را حفظ کنید. از حمله‌های شخصی و تعمیم‌دادن‌های کلی بپرهیزید. وقتی بحث بالا می‌گیرد، آرام بمانید. با پیروی از قانون سه برگردان از درگیرشدن در جنگهای ویرایشی بیهوده خودداری کنید و به یاد داشته باشید جای خالی مطالب بسیاری در ویکی‌عکاسی هست که می‌توانید به جای نزاع به ویرایش، تکمیل و بحث دربارهٔ آن‌ها بپردازید. با حسن نیت عمل کنید و برای اثبات یا نشان دادن یک موضوع مقاله‌ها را تکه‌پاره نکنید و تا وقتی که شاهدی برای عملکرد غیر از این ندیده‌اید، فرض را بر این بگذارید که دیگران هم چنین می‌کنند. از حساب‌های کاربری موازی سوءاستفاده نکنید. آزاداندیش، پذیرا و کل‌نگر باشید.

قوانین ویکی‌عکاسی تغییر ناپذیر نیستند، قوانین ویکی‌عکاسی روی سنگ کنده نشده‌اند، روح قوانین بر حروف و واژگان آن‌ها برتری دارد. در ویرایش، انتقال و تغییر مقالات بی‌باک باشید. زیرا این شوق ویراستن و پیراستن است که باید به عنوان هدف شناخته شود. کامل بودن لازم نیست. از خرابکاری نترسید. نسخه‌های قبلی مقالات محفوظ هستند، پس امکان ندارد که تصادفاً ویکی‌عکاسی را خراب کنید یا محتوای مقالات را به صورت بازگشت‌ناپذیری نابود کنید. اما به یاد داشته باشید، هر چه بنویسید شاید که برای آیندگان بماند.