گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها

استاندارد‌ فعالیت در ویکی عکاسی

از دانشنامه عکاسی
پرش به: ناوبری, جستجو
  1. تمام فعالیت‌ها در ویکی‌عکاسی باید بر اساس و با پذیرش رویکرد ویکی عکاسی صورت گیرد. ثبت نام در ویکی و فعالیت در آن به معنی پذیرش این رویکرد و رعایت آن است.
  2. تمامی مطالبی که در ویکی‌عکاسی ذکر می‌شود باید مستند و دارای مرجع باشد. استفاده‌ی بدون اجازه از مطالب سایت‌های دیگر یا مدارکی که مالک آنها اجازه‌ی بازنشر آنها را نداده است در ویکی‌عکاسی ممنوع است.
  3. اطلاعات ویکی‌عکاسی، به عنوان یک دانشنامه‌ی عمومی عکاسی، متعلق به شخص خاصی نیست و همواره استفاده از اطلاعات آن با ذکر منبع، برای همه رایگان و آزاد خواهد بود.
  4. اجازه‌ی بازنشر یا ارایه‌ی دانشنامه‌ی عکاسی به فرمت‌های دیگر مانند کتاب، لوح فشرده و ... در اختیار سایت عکاسی است.
  5. دستور زبان و رسم‌الخط فارسی باید در ویکی‌عکاسی رعایت شده و کاربران سعی کنند متون ویکی‌عکاسی را بدون غلط املایی و دستوری منتشر کرده یا نسبت به ویرایش و اصلاح اشتباهات اقدام کنند. مرجع مورد قبول برای نگارش فارسی، فرهنگستان زبان فارسی است.
  6. متون به صورت ساده و با استایل تنظیم شده در ویکی عکاسی و بدون استفاده‌ از فرمت‌های متنی متفاوت درون متون (مانند کلمات ایتالیک یا بولد در میان متن یا استفاده از کدهای HTML برای تنظیم استایل) منتشر می‌شود و ساختار تمام مقالات و مطالب جدید هماهنگ با فضای کلی ویکی‌عکاسی خواهد بود.
  7. هنگام تعریف لینک برای اصطلاحات، با جستجو و پیدا کردن صفحه‌ی لینک و استفاده از عنوان دقیق صفحه، از برقراری درست لینک به صفحه‌ی مورد نظر مطمئن شوید. چون ویکی‌عکاسی به ساختار عبارت و حروف بزرگ و کوچک حساس است، مثلا لینک دادن به shutter و Shutter به دو صفحه‌ی متفاوت لینک ایجاد می‌کند که موجب بر هم خوردن نظم ارتباط بین صفحات می‌شود.