گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها

صفحهٔ اصلی

از دانشنامه عکاسی
پرش به: ناوبری, جستجو

ویکی‌عکاسی، دانشنامه‌ی جامع عکاسی است که هر گونه اطلاعات در زمینه‌ی هنر عکاسی، تکنیک‌ها، ابزار و تاریخ عکاسی یا معرفی عکاسان قدیمی و معاصر ایرانی و خارجی و هر مطلبی که مستقیم یا غیر مستقیم با عکاسی ارتباط دارد، در آن قابل طرح است.

دانشنامه عکاسی، یک کتاب یا مجموعه مقاله نیست که از طریق یک فهرست بتوان مطالب را مستقیما در آَن مطالعه کرد. بلکه یک دایره‌المعارف است که برای جستجوی مطلب مورد نظر خود باید از طریق سیستم جستجوی آن، اقدام به یافتن مطلب مورد نظر کرده و از طریق لینک‌های درون متنی، اطلاعات لازم را کسب کنید. همچنین از طریق پی‌گیری رده‌بندی مقالات، می تواند سایر مطالب مرتبط با موضوع مورد نظر را یافته و آنها را مطالعه کنید.

با توجه به نوپا بودن دانشنامه عکاسی، مداخل اولیه‌ی ایجاد شده برای مطالب خلاصه و در حداقل لازم برای شروع مقاله و تکمیل مطلب تدوین شده‌اند. بنابر این، مشارکت کاربران علاقمند در تکمیل و گسترش این دانشنامه، باعث ارتقای دانشنامه عکاسی شده و روز به روز بر کارآمدی این دایره‌المعارف خواهد افزود.

چگونه به توسعه‌ی دانشنامه‌ی عکاسی کمک کنیم؟

قبل از شروع فعالیت در دانشنامه عکاسی، رویکردها و استانداردهای فعالیت در ویکی عکاسی را مطالعه کرده تا یک دستی و کیفیت مطالب افزوده شده حفظ شود. علاوه بر ایجاد مطلب جدید و ایجاد صفحات تازه به ویکی عکاسی، می‌توانید با ویرایش مطالب دیگران، به تکمیل و اصلاح آنها بپردازید، برای مطالب عکس بگذارید و رده‌بندی‌ها را تکمیل کنید. اگر فقط می‌خواهید از اطلاعات ویکی استفاده کنید، هیچ نیازی به ثبت نام نیست و ثبت‌ نام هیچ امکان اضافه‌ای برای استفاده از ویکی‌عکاسی به شما نمی‌دهد. با وجود این که بدون ثبت نام هم می توانید در گسترش ویکی مشارکت کنید، ولی بهتراست برای حفظ نام‌تان در زمره‌ی گسترش دهندگان این دانشنامه، برای ویرایش صفحات و افزودن مطالب جدید به دانشنامه ثبت نام کنید.


از راهنمای کاربران برای استفاده از نرم‌افزار ویکی کمک بگیرید.

پرسش‌های متداول

نمونه‌ای از اطلاعات دانشنامه‌ی عکاسی

برای مشاهده‌ی نمونه‌ای از صفحات تدوین شده در دانشنامه عکاسی می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:


*  فهرست و اطلاعات لنز‌های عکاسی اطلاعات بیش از 540 لنز
* واژه‌نامه تخصصی عکاسی با بیش از 900 مدخل کلمات تخصصی
* فهرست و مشخصات دوربین‌های دیجیتال دارای اطلاعات بروز بیش از 1700 مدل دوربین
* عکس‌های مشهور تاریخ
* فهرست عکاسان خارجی
* فهرست عکاسان ایرانی